Search
Close this search box.

OptiRough: Systém pro hrubování, který možná neznáte

Články

OptiRough je pokročilá strategie hrubování založená na technologii Dynamic Motion, která je navržena tak, aby optimalizovala řezné postupy. Dynamické dráhy nástrojů fungují tak, že monitorují každý aspekt obrábění v reálném čase; neustále vypočítávají nejlepší posuvy a úhly pro co nejrychlejší a nejbezpečnější obrábění dílů. Jedinou nevýhodou OptiRough je, že ne každý programátor o něm ví, a někteří z těch, kteří o něm vědí, jsou odrazováni rychlostmi, které používá. Přečtěte si, jak můžete potenciál OptiRough odhalit.

Kdy by se měla technologie OptiRough používat?

OptiRough se nejlépe hodí pro jakýkoli 3D díl, který je třeba před dokončením nahrubovat, ale vyniká u dílů, které by jinak vyžadovaly více hrubovacích drah nástrojů nebo jejichž programování či spouštění trvá nepřiměřeně dlouho. Je navržena jako strategie maximálního úběru materiálu, což znamená, že je výkonnější než jiné přístupy hrubování při rychlém odstraňování velkého množství přebytečného materiálu. Zvládne dokonce i složité geometrie, které by za normálních okolností mohly vyžadovat, aby operátor díl vyjmul a provedl další nastavení. OptiRough je k dispozici ve všech produktech pro frézování a pro router.

Proč zvolit tento přístup, a ne jiný?

Pro operátory a programátory, kteří nejsou zvyklí používat technologii Dynamic motion, mohou být navrhované rychlosti a posuvy OptiRough odrazující. Mnozí programátoři se jejímu použití z tohoto důvodu vyhýbají, protože nevědí, kolik času ztrácejí tím, že se drží pomalejších metod. Jedna dráha nástroje OptiRough může vykonat práci za půl tuctu jiných drah hrubovacích nástrojů, což znamená méně času stráveného programováním, nastavováním strojů a dokonce i řezáním. Celkově může zkrátit cyklus hrubování až o 80 procent.

Nejlepší na tom je, že i při nárůstu počtu dílů procházejících dílnou může počet použitých nástrojů dokonce klesnout. Všechny dráhy nástrojů Dynamic Motion prodlužují životnost nástrojů tím, že optimalizují způsob jejich záběru do materiálu. Zákazník Mastercamu, společnost Absolute Machine of Connecticut, se podělil o zkušenost, že před použitím OptiRough dokázali z každého nástroje vyfrézovat přibližně jeden celý díl. Po použití OptiRough však dokázali s jedním nástrojem vyrobit 45 dílů, než ho museli vyměnit za jiný.

Jak to funguje?

Dnešní frézovací nástroje jsou příkladem nejmodernější techniky. Jejich tvary, povrchy a geometrie břitů byly pečlivě navrženy tak, aby přesně a precizně řezaly a ohýbaly materiál. Jako takové jsou navrženy tak, aby fungovaly v náročných podmínkách.

Jednou z nejnebezpečnějších částí obrábění je zahřívání v důsledku neoptimalizovaného řezání. Toto teplo deformuje a poškozuje nástroje, které se pak místo přesného řezání začnou trhat a odtrhávat materiál. V nejlepším případě s poškozenými nástroji bude nutné díl znovu obrobit tak, aby splňoval toleranční omezení. V nejhorším případě bude nutné díl i nástroj vyhodit. Systém OptiRough to řeší tak, že udržuje tloušťku třísky v mezích doporučení jednotlivých výrobců nástrojů a upravuje pohyb nástroje a rychlost posuvu tak, aby se udrželo stálé množství třísek.

Použitím menších kroků a hlubších kroků minimalizuje OptiRough přebytečné teplo a maximalizuje kontakt nástroje s materiálem. Většina vzniklého tepla se absorbuje a následně odvede spolu s třískami. Ve většině případů OptiRough zabírá řezný nástroj po celé délce jeho břitu. Opotřebení zůstává rovnoměrné a řezání přesné. Pod kapotou OptiRough se skrývá docela dost vědy, ale její krása spočívá v tom, že ji uživatel nemusí znát. Stačí šlápnout na plyn a jet.

Jste připraveni vyzkoušet technologii OptiRough?

Dráhy nástrojů OptiRough a všechny technologie Dynamic Motion mají své místo v každé obráběcí dílně. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak mohou prodloužit životnost nástrojů, ochránit díly a zkrátit dobu cyklu, kontaktujte nás. Budeme schopni najít ideální CAD/CAM řešení pro vaši dílnu, vše nainstalovat a naučit vás, jak je nejlépe použít. A pokud budete někdy potřebovat další školení nebo dokonce jen pomoc s řešením problémů, zavolejte nám!

Výuková verze zdarma!

Po stažení získáte přístup k celé řadě funkcí CAD/CAM aplikací Mastercam, včetně frézování, soustružení, soustružení-frézování, dřevoobrábění, víceosého frézování, drátového řezání, kreslení a dalších.