Search
Close this search box.

Systémové požadavky

Minimální a doporučené konfigurace systému pro Mastercam naleznete v následující tabulce. Tato doporučení vycházejí ze systémů, které používáme ve společnosti CNC Software pro účely testování a hodnocení. Naším doporučením je pořídit si co nejvyšší výkon (procesor, grafickou kartu a paměť), který si můžete dovolit.

MinimálníDoporučené
Operační systémWindows 10 nebo Windows 11 64-bit ProfessionalWindows 10 (verze 20H2 nebo novější) 64-bit Professional
ProcesorIntel® nebo AMD 64-bit procesor, 2.4 GHz nebo rychlejšíIntel i7 nebo Xeon® E3, Kaby Lake nebo novější, 3.2GHz nebo rychlejší
Operační pamět8 GB32 GB
Grafická kartaPodpora OpenGL 3.2 a OpenCL 1.2 s 1 GB pamětí grafické karty. Žádná dedikovaná grafická karta.NVIDIA Quadro® nebo AMD FirePro™ / Radeon Pro grafická karta s 4 GB (nebo více) pamětí.
Monitor1920 * 1080 rozlišení1920 * 1080 rozlišení, dva monitory
ÚložištěPevný disk (SSD) s volnými alespoň 20 GB a čtečkou USB 2.0 (pro instalační média).Jednotka NVMe s alespoň 20 GB volného místa
3D myš3Dconnexion 3D myš

Pro instalaci, podporu a aktualizace se doporučuje připojení k internetu a e-mailu.

Operační systémy

Společnost CNC Software pokračuje v revizi požadavků na operační systém (OS) pro Mastercam s cílem poskytnout našim zákazníkům co nejlepší uživatelský komfort.

Doporučujeme používat systém Windows 10 (verze 20H2 nebo novější) nebo novější 64bitové edice Professional. Mastercam sice může běžet i v jiných edicích Windows (například Home Edition) nebo ve virtuálních prostředích (například Parallels for Mac), ale na těchto konfiguracích nebyl testován, a proto není podporován.

Mastercam 2021 byl poslední verzí, která oficiálně podporovala Windows 7, protože společnost Microsoft ukončila rozšířenou podporu tohoto operačního systému v lednu 2020. Mastercam 2022 lze nainstalovat na počítače se systémem Windows 7, ale tento systém nebude podporován. Následující verze aplikace Mastercam již nepodporují systém Windows 7.

Procesor

Rychlost procesoru ovlivní, jak rychle bude software počítat a provádět úlohy. S každou další verzí se stále více aspektů programu Mastercam zaměřuje na vícejádrové procesory. Výpočet dráhy nástroje a simulace budou obecně probíhat rychleji s vícejádrovým procesorem. U nejnovějších procesorů Intel i7 nebo Xeon obvykle zaznamenáváme 50% zkrácení doby výpočtu dráhy nástroje.

Operační paměť

Když Mastercam využije veškerou dostupnou paměť RAM, přepne se na využití virtuálního paměťového prostoru, který je uložen na pevném disku a výrazně zpomalí systém. Doporučujeme minimálně 8 GB paměti. Pro generování rozsáhlých drah nástrojů a simulaci doporučujeme 32 GB paměti RAM.

Video

Při nákupu nového počítače pro Mastercam je jednou z nejdůležitějších součástí grafická karta.

Doporučujeme kartu NVIDIA Quadro® nebo AMD FirePro™ / Radeon Pro se 4 GB nebo více paměti. Lze použít i jiné grafické karty, musí však nabízet plnou podporu OpenGL 3.2 a OpenCL 1.2. OpenCL je vyžadováno, aby Mastercam mohl předat některé výpočetní úlohy grafické kartě a zvýšit tak výkon systému.

Nedoporučujeme ani nepodporujeme použití vestavěné grafické karty, která se používá u některých konfigurací PC. Ty obecně nemají schopnost řídit graficky náročné aplikace, jako je Mastercam, a mohou vést k nestabilitě systému.

Ujistěte se, že používáte aktuální ovladače od výrobce karty. Často se setkáváme s problémy, které se vyřeší aktualizací ovladačů grafické karty. Verze ovladače může mít velký vliv na výkon karty.

Nejnovější ovladače pro společnosti NVIDIA a AMD naleznete na těchto online odkazech. Doporučujeme použít funkci automatické detekce, která zjistí, jaká grafická karta je nainstalována. Další informace o konfiguraci grafické karty naleznete v tomto článku.

Monitor

Většina našich interních systémů využívá dva monitory a toto nastavení považujeme za produktivnější. Mastercam se zobrazuje na primárním monitoru, zatímco aplikace jako Mastercam Simulator, Code Expert nebo Tool Manager se zobrazují na sekundárním monitoru.

Minimální doporučené rozlišení primárního displeje je 1920 * 1080, což je typické pro širokoúhlé monitory, které jsou dnes k dispozici. Mastercam poběží i na obrazovkách s nižším rozlišením, ale pozor na možné problémy s velikostí větších dialogových oken a panelů, se kterými může být práce nepohodlná. Monitory s nižším rozlišením mohou dobře fungovat jako druhý monitor v nastavení se dvěma obrazovkami.

Mastercam poběží na velkoformátových displejích, včetně monitorů s rozlišením 4K a zařízení s vysokým rozlišením DPI, nicméně u těchto konfigurací se setkáváme s určitými problémy se zobrazením.

Úložiště

Zjistili jsme, že jedním z nejlepších upgradů počítače je investice do jednotky NVMe. Tyto disky jsou nyní cenově na takové úrovni, že se jedná o výhodnou investici. Mnoho našich testovacích systémů využívá menší primární disk NVMe pro operační systém a nainstalované aplikace s druhým velkokapacitním konvenčním diskem pro data.

3D myš

3D myš zlepšuje způsob interakce s 3D aplikací. Je navržena tak, abyste ji mohli používat nedominantní rukou společně se standardní myší, což umožňuje vyvážený a kooperativní styl práce. Jemnou manipulací s horní částí ovladače 3D myši můžete současně posouvat, přibližovat a otáčet 3D obsah, zatímco standardní myš může volně vybírat položky nabídky nebo části modelu. Další technické informace a informace o nákupu naleznete na webových stránkách společnosti 3Dconnexion.

Antivirový software

Většina dnešních počítačů je vybavena nějakým antivirovým softwarem, který chrání před nežádoucím škodlivým softwarem. V některých případech bylo zjištěno, že tyto programy narušují aplikace, jako je Mastercam. Společnost CNC Software nedoporučuje konkrétní antivirové produkty, ale pokud se objeví neočekávané problémy, může se jednat o konflikt s antivirovým softwarem. Zkuste dočasně vypnout antivirový software nebo nastavit výjimku pro Mastercam.

Výuková verze zdarma!

Po stažení získáte přístup k celé řadě funkcí CAD/CAM aplikací Mastercam, včetně frézování, soustružení, soustružení-frézování, dřevoobrábění, víceosého frézování, drátového řezání, kreslení a dalších.