Search
Close this search box.

Co je to Dynamic Motion a proč jej používat?

Články

Technologie Dynamic Motion pohání řadu drah nástrojů v rámci modulů Mastercam. Dynamic je v podstatě vyladěná a precizní sada patentovaných algoritmů, které optimalizují obrábění. Jednou z podskupin rodiny Dynamic je 2D Dynamic. Tento blog vám poslouží jako průvodce tím, co to je, jak to funguje a jaké výhody vám to může přinést.

Co je 2D Dynamic

2D Dynamic je funkce produktu Mill speciálně navržená pro optimalizaci řezání v rámci 2D aplikací. Jedná se o případy, kdy se řezný nástroj nebo zásobní materiál pohybuje pouze podél dvou os. Pokud se například vřeteno pohybuje dopředu a dozadu a také doprava a doleva, ale nepohybuje se nahoru a dolů, pak lze operaci nazvat 2D. Pro 3D aplikace existuje další sada dynamických nástrojů. 2D Dynamic zvyšuje životnost nástroje a stroje a zároveň zkracuje dobu cyklu.

Jak a kde Dynamic 2D použít?

Stejně jako všechny dynamické dráhy nástrojů i dráhy v seznamu 2D Dynamic vynikají, když stroj řeže více než jen přímou čarou. Tedy téměř každý díl, který projde dílnou. Pro přístup k funkci 2D Dynamic mohou uživatelé jednoduše použít kartu Dráhy nástrojů. Po vyhledání a použití zvolené dráhy nástroje mohou použít stejné techniky pro úpravu svých klasických drah nástrojů.

Jak 2D Dynamic pomáhá uživatelům Mastercamu?

Začlenění nových strategií obrábění umožňuje uživatelům zvýšit efektivitu stejných obráběcích center a nástrojů, které mají v současné době k dispozici. Vzhledem k tomu, že dynamické dráhy nástrojů jsou standardně dodávány s jednotlivými moduly Mastercamu, uživatelé ani nemusí do tohoto druhu modernizace investovat více. Dynamic zvyšuje rychlost úběru materiálu až o 70 %, zlepšuje kvalitu povrchu a prodlužuje životnost nástrojů.

Tradiční programování součástí často selhává, pokud jde o změny směru během obrábění, například v těsných rozích. Nástroje mohou být v těchto úsecích nadměrně namáhány nebo zanořeny, což může způsobit škody. Aby se programátoři tomuto problému vyhnuli, často plánují posuvy a rychlosti pro nejhorší možný scénář (v tomto případě kolem změny směru) a aplikují je na celou dráhu nástroje. To znamená, že po většinu dráhy nástroje pracuje nástroj mimo parametry doporučené výrobcem. Výsledkem jsou delší doby cyklů a příliš rychlé opotřebení nástrojů.

Jak funguje 2D Dynamic?

Dynamické dráhy nástrojů fungují na principu radiálního ztenčování třísky, které spočívá v optimálním záběru nástroje. O tom, jak dobře je nástroj schopen dosáhnout cílového odvodu třísek, rozhoduje více faktorů: otáčky vřetene, rychlost posuvu a pohyb dráhy nástroje. Pokud jsou všechny tři parametry vyvážené a nástroj je zabírán přesně tak, jak výrobce zamýšlel, je maximální množství přebytečného tepla odváděno spolu s třískami mimo vyráběný díl. Dynamické dráhy nástrojů toho dosahují tak, že snižují krokování a zároveň zvyšují rychlost posuvu, aby se udrželo množství třísek v rámci specifických parametrů nástroje.

Vyzkoušejte si Dynamic 2D sami

Pokud již Mastercam používáte, kontaktujte nás pro více informací jak Dynamic Motion využít ve vaší praxi.

V případě, že s Mastercamem začínáte, můžete si stáhnout výukovou demoverzi zdarma a zkoušet tak Dynamické dráhy z pohodlí vašeho domova.

Výuková verze zdarma!

Po stažení získáte přístup k celé řadě funkcí CAD/CAM aplikací Mastercam, včetně frézování, soustružení, soustružení-frézování, dřevoobrábění, víceosého frézování, drátového řezání, kreslení a dalších.